м. Львів, вул. Зелена, 251
Режим роботи магазину:
ПН - ПТ: з 9:00 до 18:00
СБ: з 9:00 до 14:00
Каталог товарів
30
Категорії

Як підключити розетку

Зміст: 

 • Як підключити розетку
 • Відеоінструкція щодо монтажу
 • Способи підключення розеток
 • Підключення розетки до електромережі
 • Як підключити подвійну розетку
 • Підключення розеток з вимикачем
 • Підключення розеток із заземленням
 • Підключення потрійної розетки 

У статті ми представляємо схеми та рекомендації для домашніх майстрів електриків, щоб вони змогли самі правильно і безкоштовно підключити розетки. Зараз розетки і вимикачі для дому мають вдосконалені чудові конструкції (із самозажимними контактами, пазами супортів), що дозволяють підключити подвійну розетку, або цілий блок розеток надійно, швидко і легко. Але для цього початкові знання щодо електричного струму і запобіжних заходів все-таки потрібні.

Кожен багатоквартирний новий будинок здається у експлуатацію з 3-х жильною проводкою (L, N, PE), відповідно до сучасної електробезпеки (ПУЕ), де:

 • L - робочий провід (фаза);
 • N - робочий нуль;
 • PE - захисне заземлення.

Для таких квартир, потрібно купити і підключити розетку із заземленням не одну, а достатню кількість, в усі кімнати і бажано на усі стіни (щодо подальшої зручності).

Радянські старі споруди мають 2-х дротову мережу (N, L). Якщо не зроблений капітальний ремонт із штробленням і переробкою на 3-х жильний, механізми із заземленням купувати марно. У цих випадках, щодо потужних електроприладів, таких як пральна машина, бойлер, електроплита, посудомийка, у щитку ставлять ПЗВ (УЗО). Під час витоку струму, пристрій захисного відключення дозволяє максимально убезпечити людину. Ні в якому разі не витворяйте заземлення від корпусу приладу на труби водопроводу (опалення) тому, що у разі пробою ізоляції проводу техніки, під небезпечною напругою знаходяться водопровідні труби і крани.

Відеоінструкція щодо монтажу

  

Способи підключення розеток

 

У накладних та вбудованих моделей електричні схеми однакові, різниця у поверхневому і прихованому облаштуванні мережі і приладу.

Залежно від потужного, або малого навантаження, вибирається схема підключення розетки:

 1. Паралельне підключення, коли безпосередньо від щитка до кожної з розеток йде окремий кабель, який живить. З'єднання «Зірка» особливо надійне і максимально безпечне, підходить щодо потужних побутових споживачів (сушильна, пральна машинка, «розумний дім»). Переріз жил повинний бути не менше 2,5 мм ². Паралельний окремий спосіб не дешевий, тому що у три рази збільшуються витрати на провідникові матеріали і штроблення стін. Застосовується на нових об'єктах і модернізації старих, але частіше поєднується з послідовним.
 2. Послідовне з'єднання означає, що від однієї лінії живлення живиться група пристроїв. Розгалуження виконується у розподільчих коробках, за допомогою клем «Ваго», пайки, скруток. Підходить щодо усіх побутових приладів малої потужності (телевізор, праска, фен, комп'ютер).

Найпростіший вид послідовної розводки - шлейфовий, коли з однієї розетки роблять кілька. Кабель живлення заводять у 1-й підрозетник, потім шлейф (нуля і фази) тягнуть до іншого, не заходячи у розподільчі коробки і т.д. Важливо, щоб перетин додаткових перемичок був такий, як і у живильного кабелю. Послідовне і шлейфове з'єднання, без заземлення:

 

3. Змішаний спосіб полягає, у комбінації двох попередніх, він економний швидкий, зручний.

На трьох схемах знизу показано як правильно підключити розетку із захисним заземленням. Зверніть увагу, що у разі будь-якого поєднання, контур захисного провідника РЕ завжди залишається нерозривним, згідно з вимогами ПУЕ. Схеми також підходять щодо двохпровідної  мережі, без урахування жовто-зелених ліній.

Підключення розетки до електромережі

Використовувані інструменти

1. Розглянемо двохпровідну систему ~ 220В, з прихованим прокладенням. Щоб встановити у старий підрозетник (без заміни проводки) новий одинарний розетковий механізм необхідно:

 • Відключити електрику у щитку квартири (викрутити пробки, або вимкнути автомат). Перевірити відсутність напруги тестером, індикаторною викруткою, або включенням у розетку вилки будь-якого електроприладу (фена, електрочайника). Щодо двохпровідного домашнього проведення не потрібно спеціально визначати фазу і нуль. Але якщо встановили, де який провідник, то фаза зліва, а нейтраль справа. Виконайте демонтаж старого пристрою;
 • Важливо під'єднати зачищені кінці дроту до різних клем! Якщо конструкція із самозажимними контактами (фото зліва), то у кожен із затискачів вводять по дроту, до упору (вони самі фіксуються, спробуйте легким висмикуванням надійність). Модель з гвинтовими кріпленнями (праворуч) забезпечує більш надійний контакт. Для кріплення гвинтами: кінець однієї жили загорнути колечком, за годинниковою стрілкою, навколо одного з них, а інший дріт навколо іншого. Гвинти затягують і перевіряють надійність кріплення.

Основу вставляємо у підрозетник. Проводи повинні знаходиться з тилу, щоб не потрапити під розпірні лапки. Вирівнюємо металевий супорт у гнізді за глибиною і горизонталлю. Саморізами з однієї й іншої сторони добиваємося міцної фіксації монтажних лапок у підрозетнику.

 

Збирається зовнішній корпус (якщо він не цілісний, а з декількох частин) і закручуємо фіксучий центральний гвинт.

 

 

Як підключити подвійну розетку

Розглянемо 3 способи, усі роботи з відключеною напругою!

 1. Подвійну модель, з механізмом у один підрозетник, монтують точно як і одномісну, описану вище. Важливий момент, який потрібно врахувати, щоб помилка не призвела до короткого замикання. Якщо конструкція оснащена двома пластинчастими шинами, фаза і нуль, що забезпечують контакти двох підключених вилок, то у цьому випадку помилитися складно. Але у моделях, що містять на кожній з шин по 2 клеми (для зручної установки), дуже важливо не затиснути нульовий і фазний провід у клемах однієї шини (фото праворуч).

   
 2. Від одного вхідного кабелю шлейфовим методом. Визначаємо потрібну відстань між монтажними коробками. Кабель живлення загальної мережі заводять до однієї з коробок.

 

Готуємо додатковий відрізок кабелю, достатньої монтажної довжини і такого ж перетину, як той, що живить. У підрозетниках роблять отвори, щоб вийшов прохід, крізь який просовують з'єднуючий шлейф. Зачищають кінці від ізоляції. 

Першим монтуємо прилад у підрозетник з кабелями: живлячим і шлейфовим. Конструкції можуть мати: три самозажимних або 3 гвинтових клеми (по два гнізда). Попарно у кожне з них вставляються дроти однакового кольору і вони "самозажимаються" (або 3 гвинта затягуються викруткою). Перевіряється надійність з'єднань.

Зібрану конструкцію акуратно вставляємо у підрозетник. Треба стежити, щоб дроти розташовувалися за корпусом і не потрапили під монтажні лапки. Підключаємо другий прилад (від перемички), аналогічно першому, з тією лише різницею, що у нього по одному провідку на кожен контакт.

 

Поєднуємо супорти, вирівнюємо горизонталь і фіксуємо монтажними лапками. Закриваємо зовнішнім облицюванням і загальною рамкою, фіксуємо гвинтами.

 3.Паралельне підключення, для двох потужних споживачів, як правило, виконується із заземленням. У два підрозетника, що знаходяться поруч, встановлюють 1-місцеві розетки, до кожної прокладається по окремому живлячему кабелю (можна у одну штробу).

 

Очистити підрозетник від будівельного сміття. Зачистити оплетку і обережно, не пошкодивши, зняти ізоляцію на кожній із жил, довжиною 10 мм. Для зручності, провідники розводять у сторони, загинають до низу. 

  

Установка, вирівнювання і фіксація як у попередньому випадку.

 

Підключення розеток з вимикачем 

1. Паралельний спосіб, із розподільчої коробки прокладають розділені силові і освітлювальні ланцюги, можна у одній штробі, відразу на два окремих прилади (у двомісній рамці). Між ними ніяких перемичок не треба, працюють незалежно один від одного. Спосіб найнадійніший, підходить для потужних навантажень ПУЕ (6.2.4).  

 

Ця схема, з 2 - клавішним виглядає:

2 й 3 варіанти, розглядають монтаж суміщеного блоку розетки-вимикача, наприклад, замість старого розеточного приладу:

 • Тут все одно не обійтися без прокладання проводів від підрозетника до лампи;
 • Важливо, що перемичка у блоці, між вимикачем і розеткою, складається з 1 провідника L - фази (не плутати зі шлейфом між розетковими механізмами L, N). Це випливає з конструкції вимикача тому, що до нього йде (і виходить) тільки фаза, а нуль (N) ніколи не заходить у нього, а прокладається від розподільчої коробки прямо до люстри (лампи).

2. Розетковий пристрій працює тільки у разі включеного вимикача. Живильна фаза (L) йде до вступної клеми вимикача, а на вихідну її клему приєднуються: - перемичка на клемний гвинт (L) розетки і - провід (L), що йде на лампу. Вхідний нуль (N) йде на нульовий розетковий контакт і туди ж, під'єднується нуль (N) від лампи. У схемі розмикається фаза, тому вона більш надійна, ніж третій варіант.

 

3. Живлення (L, N) йде до розетки, а від неї фазна (L) перемичка на вимикач. Пристрої працюють незалежно один від одного, але підключення не коректне тому, що більша ділянка системи завжди під напругою. Схема з 2-клавішним вимикачем.

 

 Підключення розеток із заземленням

Заземлення призначене щодо захисту людини від ураження електричним струмом, під час торкання до корпусів побутових пристроїв, особливо у ванні, таких як пральна машина, бойлер. У нових квартирах заземлення (РЕ) входить до складу трижильної проводки і має спеціальне жовто-зелене забарвлення. Підключення до 3-х провідних ліній, аналогічно подвійним, різниця у приєднанні до центральної клеми жовтого PE проводу.

  

Підключення потрійної розетки

Потрійний блок, без «землі» шлейфним способом, аналогічний подвійному.

 

Згідно ПУЕ (1.7.144), контур заземлення повинен бути нерозривним, тоді потрійне послідовне підключення, із захистом РЕ виглядає як: 

 

 

 

 

30
Коментарі (2)
Владимир
20.04.2021, 00:37
Види з'єднань: послідовне, паралельне, послідовно-паралельне, змішане. На схемі послідовного з'єднання зображено послідовно-паралельне з'єднання, яке застосовується для декількох пристроїв одночасно, загальна потужність яких не повинна перевищувати потужність основного проводу. Послідовно-паралельне зєднання являється основним, правельним і безпечним при розподільчій електромережі одним силовим кабелем від квартирного електрощитка. Блок розеток і вимикачів повинен підключатись не послідовним (шлейфовим), а послідовно-паралельним методом (зображено на крайній схемі підключення (провід РЕ береться не з шини, а з розподільчої коробки, як проводи L і N)). Провід РЕ та УЗО повинні бути також і в мережі освітлення. АЗС розеток і вимикачів повинні стояти після УЗО для розподілення живлення. Декілька АЗС можуть підключатися до одного УЗО. АЗС не потрібен, якщо до УЗО підключається тільки один елемент живлення.
ELEKTROVOZ - інтернет-магазин електротоварів
23.04.2021, 11:41
Владимир, вдячні Вам за те що ділитеся своїм досвідом!
Valentyna
14.05.2020, 15:06
Дякую за корисну інформацію
ELEKTROVOZ - інтернет-магазин електротоварів
15.05.2020, 14:51
Valentyna, ми раді, що стаття була корисна для Вас. Вдячні за зворотній зв'язок.
Написати коментар
Прізвище Ім'я По Батькові*
Email
Введіть коментар*